Ekstraklasa Futsalu Bez Barier

To już druga edycja naszych ogólnopolskich działań. W roku 2021 przeprowadziliśmy pierwszy w Polsce Ogólnopolski Turniej Futsalu Bez Barier o nazwie Futsal Masters On Cup, w którym wzięło udział ponad 160 osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu całej Polski.

Nasza przygoda z piłką osób z niepełnosprawnością zaczęła się w 2018 od Międzynarodowego Turnieju Futsalu – FUTSAL MASTERS – organizowanego przez Klub Sportowy Acana Orzeł Futsal Jelcz-Laskowice  Wtedy to wpadliśmy na pomysł rozszerzenia ówczesnego Turnieju o działanie na rzecz osób z niepełnosprawnością i to się udało. Udało się zmontować szybką koalicję 6 drużyn z 6 ośrodków wsparcia z 6 powiatów i „działaliśmy”. Wtedy też narodził się pomysł utworzenia Klubu Sportowego Bez Barier, w którym regularnymi treningami futsalowymi/piłkarskimi objęte byłyby osoby z niepełnosprawnością. W tym roku powiatowy Klub Sportowy Bez Barier – Futsal Masters On przekształciliśmy w Sekcję Bez Barier WKS Śląsk Futsal Wrocław i staliśmy się częścią wielkiej rodziny Śląska Wrocław (z powiatowego Klubu staliśmy się Klubem Wojewódzkim). Do tej pory udało nam się z sukcesem zorganizować pięć edycji Dolnośląskiej Ligi Futsalu Bez Barier. W lipcu rusza IV edycja Ligi, która już jest stałym elementem w kalendarzu imprez sportowych na terenie województwa dolnośląskiego. Do tej pory w naszych działaniach dolnośląskich wzięło udział ponad 300 osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu całego województwa dolnośląskiego. Stałym naszym współorganizatorem Ligi jest Dolnośląski Związek Piłki Nożnej. Od początku naszej działalności możemy liczyć na wsparcie finansowe Ligi z budżetu Zarządu Województwa Dolnośląskiego (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego) i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością. PFRON także dofinansowuje naszą Ogólnopolską Ligę Futsalu Bez Barier – Ekstraklasę Futsalu Bez Barier. Prezes PFRON jest także naszym Patronem Honorowym wraz z Prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Patronat medialny nad naszą Liga sprawuje TVP Sport (po raz drugi już).

W tym roku, zgodnie z założeniami biorą udział tylko Kluby regularnie trenujące, związane z profesjonalnymi Klubami Sportowymi.  Krok po kroku zmierzamy do możliwie pełnej profesjonalizacji i działań, które na stałe wkomponują się w kalendarz cyklicznych imprez sportowych w Polsce.

Naszą misją jest połączenie sportu powszechnego z dostępem dla osób z zaburzeniami psychicznymi (niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi) poprzez działania zmierzające do rozpoczęcia sportowej przygody przez osoby/grupy szczególnie narażone na wykluczenie społeczne. Maszą wizją jest uczynienie z piłki nożnej halowej narzędzia wyrównywania szans społecznych, edukacyjnych oraz zawodowych – niezależnie od poziomu sprawności, wieku, miejsca zamieszkania i umiejętności. Naszym celem jest zapewnienie możliwie najlepszych warunków rozwoju na każdym etapie szkolenia oraz wychowanie w duchu „fair-play”. Dzięki odpowiedniej strukturze i organizacji, nasze działania odnoszą sukcesy na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Futsal Bez Barier to coś więcej niż sport – to nadzieja i potwierdzenie że nie ma rzeczy niemożliwych. To projekt który daje motywację do walki, treningu i wyznacza kolejne cele.  Głęboko wierzymy, że wzajemna współpraca pozwoli na obopólną satysfakcję, pomagając naszemu Klubowi walczyć o najwyższe cele sportowe ale też lub przede wszystkim przełamywać własne bariery i dawać motywację.Jako podmiot społecznie odpowiedzialny działamy wielokierunkowo, między innymi jako Klub Kibiców Niepełnosprawnych Futsalowego Śląska Wrocław, organizator takich działań jak Dolnośląska Liga Futsalu BEZ BARIER oraz Ekstraklasa Bez Barier. A mamy głęboką nadzieję, że to dopiero początek…

Ekstraklasa Futsalu Bez Barier to:

Beneficjentami głównymi Projektu będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi z terenu całej Polski. Rekrutacja była prowadzona przez Koordynatora od 1 do 31 maja 2022. Rekrutacja w każdym z 7 województw będzie prowadzona w tym samym zakresie) poprzez: – kontakt telefoniczny i mailowy (w pierwszej fazie); – kontakt bezpośredni (spotkania z Koordynatorem Projektu na terenie Ośrodków Wsparcia, Klubów Kibiców Niepełnosprawnych,
Klubów Sportowych z terenów 7 województw).

EKSTRAKLASA FUTSALU BEZ BARIER (Futsal Masters On Cup II) to cykl działań sportowo-rekreacyjnych w postaci pięciu dwudniowych (weekendowych) zawodów sportowych dla osób z zaburzeniami psychicznymi na terenu 5 województw Polski.  W grach ligowych weźmie udział co najmniej 80 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi. W sumie odbędzie się ponad 56 meczy w 4 spotkaniach ligowych (14 meczy na Spotkanie – 7 meczy każdego dnia).

Działania sportowe odbędą się w dwóch fazach:

  • Ekstraklasa Futsalu Bez Barier – działania sportowe w formie spotkań ligowych (w jednej grupie) systemem „każdy z każdym” (każdy zespół rozegra z każdym po 2 mecze); w sumie zostanie rozegranych 56 meczy); w każdym spotkaniu ligowym zostanie rozegranych 14 meczy (7 meczy na 1 dzień; każdy zespół rozegra co najmniej po 3 mecze na spotkanie ligowe); spotkania zostaną rozegrane zgodnie z Regulaminem Ekstraklasy Futsalu Bez Barier oraz według skróconych przepisów gry w futsal; końcowa kwalifikacja – miejsce w lidze będzie miało znaczenie podczas Pucharu Ekstraklasy Futsalu Bez Barier (dodatkowy turniej rozgrywany w systemie pucharowym)
  •  Puchar Ekstraklasy Futsalu Bez Barier – 8 spotkań systemem pucharowym – dodatkowy Tuniej będący zakończeniem Ekstraklasy Futsalu Bez Barier.

Działanie w ramach Projektu obejmą dwuetapowe wsparcie: 1) promocja bezprzemocowej rywalizacji sportowej w duchu „fair-play”; 2) integracja z środowiskami osób pełnosprawnych (lokalną społecznością oraz zaproszonymi gośćmi).

Organizatorami Ligi są:

Współpracujemy z:

Działania odbywają się pod Patronatem:

Terminarz Ligi – Info o lokalizacjach spotkań ligowych + pucharu

 1 kolejka Ligi:

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Twardogórze (woj. Dolnośląskie)

18/19 czerwca

2 kolejka Ligi:

 Centrum Sportu na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach (woj. Świętokrzyskie)

17/18 września

3 kolejka Ligi:

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubawie (woj. Warmińsko=-Mazurskie)

15/16 października

4 kolejka Ligi:

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pniewach (woj. Wielkopolskie)

26/27 listopada

Puchar Ligi:

Arena Gliwice w Gliwicach (woj. Śląskie)

10/11 grudnia

Projekt „Futsal Masters On Ciup II” jest dofinansowany z budżetu PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Dołącz do nas – do Przyjaciół  Ekstraklasy Futsalu Bez Barier!