Ekstraklasa Futsalu Bez Barier 2023

To już trzecia edycja naszych ogólnopolskich działań. W roku 2021 przeprowadziliśmy pierwszy w Polsce Ogólnopolski Turniej Futsalu Bez Barier o nazwie Futsal Masters On Cup, w którym wzięło udział ponad 160 osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu całej Polski.

Realizacja Projektu „FUTSAL MASTERS ON CUP III” jest kontynuacją Projektów z 2021 i 2022. Polega na wzmocnieniu aktywności społecznej osób z niepełnosprawnościami poprzez stworzenie i wdrożenie programu środowiskowego wsparcia w/w osób w postaci zorganizowania 8 ogólnopolskich imprez o charakterze sportowym, które wpłyną na rozwój współzawodnictwa sportowego osób z niepełnosprawnościami w oparciu o zasadę „fair-play” i ideę popularyzacji kultury fizycznej osób z niepełnosprawnościami oraz jako formy rehabilitacji.

Celem Projektu jest przyczynienie się do odbudowy i podtrzymania zdolności do samodzielnego i efektywnego pełnienia ról społecznych poprzez wzrost aktywności społecznej i sportowej co najmniej 120 osób z niepełnosprawnościami z terenu całej Polski (7 województw) w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023r.

Projekt zakłada przeprowadzenie ośmiu 2-dniowych Integracyjnych Ogólnopolskich Imprez Sportowych – w ramach Ekstraklasy Futsalu Bez Barier pt.: „FUTSAL MASTERS ON CUP III” – dla 8 drużyn z całej Polski, przy aktywnej współpracy z wieloma podmiotami sportowymi (między innymi z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych, Polskim Związkiem Piłki Nożnej i oraz Futsal Ekstraklasą). Do Projektu w ramach rekrutacji Drużyn będą włączane Kluby Kibiców Niepełnosprawnych z terenu całej Polski. Wstępnie dzięki organizacjom współpracującym wytypowano 8 Drużyn – uczestników pierwszej i drugiej edycji FUTSAL MASTERS ON CUP. Działania będą prowadzone na terenie 7 województw. W sumie w ramach Ligi zostanie rozegranych 56 meczów futsalowych (w ramach każdej Imprezy – 8 meczy oraz w ramach Pucharu – 12 meczy futsalowych). Projekt będzie objęty Patronatem przez Prezesa PZPN oraz Prezesa PFRON i Ministra Sportu i Turystyki. TVP Sport obejmie Imprezę patronatem medialnym.

W tym roku, zgodnie z założeniami biorą udział tylko Kluby regularnie trenujące, związane z profesjonalnymi Klubami Sportowymi.  Krok po kroku zmierzamy do możliwie pełnej profesjonalizacji i działań, które na stałe wkomponują się w kalendarz cyklicznych imprez sportowych w Polsce.

Naszą misją jest połączenie sportu powszechnego z dostępem dla osób z zaburzeniami psychicznymi (niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi) poprzez działania zmierzające do rozpoczęcia sportowej przygody przez osoby/grupy szczególnie narażone na wykluczenie społeczne. Maszą wizją jest uczynienie z piłki nożnej halowej narzędzia wyrównywania szans społecznych, edukacyjnych oraz zawodowych – niezależnie od poziomu sprawności, wieku, miejsca zamieszkania i umiejętności. Naszym celem jest zapewnienie możliwie najlepszych warunków rozwoju na każdym etapie szkolenia oraz wychowanie w duchu „fair-play”. Dzięki odpowiedniej strukturze i organizacji, nasze działania odnoszą sukcesy na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Futsal Bez Barier to coś więcej niż sport – to nadzieja i potwierdzenie że nie ma rzeczy niemożliwych. To projekt który daje motywację do walki, treningu i wyznacza kolejne cele.  Głęboko wierzymy, że wzajemna współpraca pozwoli na obopólną satysfakcję, pomagając naszemu Klubowi walczyć o najwyższe cele sportowe ale też lub przede wszystkim przełamywać własne bariery i dawać motywację.Jako podmiot społecznie odpowiedzialny działamy wielokierunkowo, między innymi jako Klub Kibiców Niepełnosprawnych Futsalowego Śląska Wrocław, organizator takich działań jak Dolnośląska Liga Futsalu BEZ BARIER oraz Ekstraklasa Bez Barier. A mamy głęboką nadzieję, że to dopiero początek…

Ekstraklasa Futsalu Bez Barier to:

Beneficjentami głównymi Projektu są osoby z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi z terenu całej Polski. Rekrutacja była prowadzona przez Koordynatora od 1 do 31 maja 2023. Rekrutacja w każdym z 7 województw była prowadzona w tym samym zakresie) poprzez: – kontakt telefoniczny i mailowy (w pierwszej fazie); – kontakt bezpośredni (spotkania z Koordynatorem Projektu na terenie Ośrodków Wsparcia, Klubów Kibiców Niepełnosprawnych,
Klubów Sportowych z terenów 7 województw).

EKSTRAKLASA FUTSALU BEZ BARIER 2023 (Futsal Masters On Cup III) to cykl działań sportowo-rekreacyjnych w postaci pięciu dwudniowych (weekendowych) zawodów sportowych dla osób z zaburzeniami psychicznymi na terenu 7 województw Polski.  W grach ligowych wzięło udział 160 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi. W sumie odbyło się 56 meczy w 7 spotkaniach ligowych (14 meczy na Spotkanie – 7 meczy każdego dnia).

Działania sportowe odbędą się w dwóch fazach:

 • Ekstraklasa Futsalu Bez Barier – działania sportowe w formie spotkań ligowych (w jednej grupie) systemem „każdy z każdym” (każdy zespół rozegrał z każdym po 2 mecze); w sumie zostało rozegranych 56 meczy); w każdym spotkaniu ligowym zostało rozegranych 14 meczy (7 meczy na 1 dzień; każdy zespół rozegrał co najmniej po 3 mecze na spotkanie ligowe); spotkania zostały rozegrane zgodnie z Regulaminem Ekstraklasy Futsalu Bez Barier 2023 oraz według skróconych przepisów gry w futsal; końcowa kwalifikacja – miejsce w lidze miało znaczenie podczas Pucharu Ekstraklasy Futsalu Bez Barier (dodatkowy turniej rozgrywany w systemie pucharowym)
 •  Puchar Ekstraklasy Futsalu Bez Barier – 8 spotkań systemem pucharowym – dodatkowy Turniej na zakończenie Ekstraklasy Futsalu Bez Barier.

Działanie w ramach Projektu objęły dwuetapowe wsparcie: 1) promocja bezprzemocowej rywalizacji sportowej w duchu „fair-play”; 2) integracja z środowiskami osób pełnosprawnych (lokalną społecznością oraz zaproszonymi gośćmi).

Organizatorami Ligi są:

Współpracujemy z:

Działania odbywają się pod Patronatem:

EKSTRAKLASA FUTSALU BEZ BARIER (Futsal Masters On Cup III) to pierwsza Ogólnopolska Liga Futsalu dla osób z zaburzeniami psychicznymi tworzona przez Fundację „Pomaluj mi świat” przy współpracy z:

– Dolnośląskim Związkiem Piłki Nożnej

– WKS Śląsk Futsal Wrocław

– Akademią Piłkarską FOOTBALL STARS

– Federacją Kibiców Niepełnosprawnych

– Futsal Ekstraklasą

– i wielu innymi podmiotami.

Ekstraklasa Futsalu Bez Barier to cykl działań sportowo-rekreacyjnych w postaci ośmiu dwudniowych (weekendowych) zawodów sportowych dla osób z zaburzeniami psychicznymi na terenie 7 województw Polski.  W grach ligowych wzięło udział ponad 160 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi. W sumie odbyło się ponad 56 meczy w 7 spotkaniach ligowych (8 meczy na Spotkanie – 4 meczy każdego dnia) oraz 12 spotkań w ramach Pucharu Ekstraklasy Futsalu Bez Barier.

Działania sportowe odbyły się w dwóch fazach:

 1. a) Ekstraklasa Futsalu Bez Barier – działania sportowe w formie spotkań ligowych (w jednej grupie) systemem „każdy z każdym” (każdy zespół rozegrał z każdym po 2 mecze); w sumie zostało rozegranych 56 meczy);
 2. b) Puchar Ekstraklasy Futsalu Bez Barier – 12 spotkań systemem pucharowym – dodatkowy Turniej (Puchar Polski Bez Barier) będący zakończeniem Ekstraklasy Futsalu Bez Barier.

Działanie w ramach Projektu objęły dwuetapowe wsparcie: 1) promocja bezprzemocowej rywalizacji sportowej w duchu „fair-play”; 2) integracja z środowiskami osób pełnosprawnych (lokalną społecznością oraz zaproszonymi gośćmi).

W Ekstraklasie Futsalu Bez Barier wzięło udział 160 osób z niepełnosprawnością z trenu całej Polski::

 1. a) województwa dolnośląskiego – 40 osób z niepełnosprawnościami (2 Zespoły);
 2. b) województwa małoopolskiego – 20 osób z niepełnosprawnościami (1 Zespół);
 3. c) województwa mazowieckiego – 20 osób z niepełnosprawnościami (1 Zespół);
 4. d) województwa śląskiego – 20 osób z niepełnosprawnościami (1 Zespół);
 5. e) województwa pomorskiego – 20 osób z niepełnosprawnościami (1 Zespół);
 6. g) województwa podkarpackie – 20 osób z niepełnosprawnościami (1 Zespół);
 7. h) województwa świętokrzyskiego – 20 osób z niepełnosprawnościami (1 Zespół);

 

Terminarz Ligi – Info o lokalizacjach spotkań ligowych + pucharu

1 kolejka: dolnośląskie – CSiR w Jelczu-Laskowicach; 19/20 maja

2 kolejka: pomorskie – Hala Gier w Gdyni; 9/10 czerwca

3 kolejka: podkarpackie – MOSiR w Jarosławiu; 14/15 lipca

4 kolejka: świętokrzyskie – Pol. Świętokrzyska w Kielcach; 18/19 sierpnia

5 kolejka: dolnośląskie – ZCSiR w Ząbkowicach Śląskich; 15/16 września

6 kolejka: śląskie – MOSiR w Rudzie Śląskiej; 13/14 października

7 kolejka: wielkopolskie – OSiR w Długiej Wsi; 17/18 listopadau

Puchar: małopolskie – OSiR Wola w Warszawie; 15/16 grudnia

 

Ostateczne miejsca Ekstraklasy Futsalu Bez Barier sezonu 2023:

1 – DPS ZAMEK OPOLNICA

2 – MKS SIÓDEMKA RUDA ŚLĄSKA

3 –SEKCJA BEZ BARIER WKS ŚLĄSK FUTSAL WROCŁAW

4 – DOGADANKA KKN KIELCE

5 – SKN LEGIA WARSZAWA

6 – PSONII TEAM JAROSŁAW

7 – SEKCJA FUTSALU KLUBU GDYŃSKIEGO KIBICA NIEPEŁNOSPRAWNEGO

8 – TANOWSKI KLUB KIBICOW NIEPEŁNOSPRAWNYCH „JASKÓŁKI”

 

Ostateczna klasyfikacja Pucharu Polski w Futsalu Bez Barier:

1 –SEKCJA BEZ BARIER WKS ŚLĄSK FUTSAL WROCŁAW

2 – MKS SIÓDEMKA RUDA ŚLĄSKA

3 – DPS ZAMEK OPOLNICA

4 – SKN LEGIA WARSZAWA

5 – DOGADANKA KKN KIELCE

6 – PSONII TEAM JAROSŁAW

7 – TANOWSKI KLUB KIBICOW NIEPEŁNOSPRAWNYCH „JASKÓŁKI”

8 – SEKCJA FUTSALU KLUBU GDYŃSKIEGO KIBICA NIEPEŁNOSPRAWNEGO

Już niebawem wracamy z kolejnym sezonem!

Projekt „Futsal Masters On Ciup III” jest dofinansowany z budżetu PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Dołącz do nas – do Przyjaciół  Ekstraklasy Futsalu Bez Barier!