Ekstraklasa i 1 Liga Futsalu Bez Barier
Puchar Polski Bez Barier
2024
To już czwarta edycja naszych ogólnopolskich działań. W roku 2021 przeprowadziliśmy pierwszy w Polsce Ogólnopolski Turniej Futsalu Bez Barier o nazwie Futsal Masters On Cup, w którym wzięło udział ponad 160 osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu całej Polski.
Realizacja Projektu „FUTSAL MASTERS ON CUP IV” jest kontynuacją Projektów z lat 2021 – 2023. Polega na wzmocnieniu aktywności społecznej osób z niepełnosprawnościami poprzez stworzenie i wdrożenie programu środowiskowego wsparcia w/w osób w postaci zorganizowania 6 ogólnopolskich imprez o charakterze sportowym, które wpłyną na rozwój współzawodnictwa sportowego osób z niepełnosprawnościami w oparciu o zasadę „fair-play” i ideę popularyzacji kultury fizycznej osób z niepełnosprawnościami oraz jako formy rehabilitacji.
Celem Projektu jest przyczynienie się do odbudowy i podtrzymania zdolności do samodzielnego i efektywnego pełnienia ról społecznych poprzez wzrost aktywności społecznej i sportowej co najmniej 240 osób z niepełnosprawnościami z terenu całej Polski (9 województw) w terminie od 1 kwietnia do 30 listopada 2024r.
Projekt zakłada przeprowadzenie sześciu 2-dniowych Integracyjnych Ogólnopolskich Imprez Sportowych – w ramach Ekstraklasy Futsalu Bez Barier pt.: „FUTSAL MASTERS ON CUP IV” – dla 12 drużyn z całej Polski, przy aktywnej współpracy z wieloma podmiotami sportowymi (między innymi z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych, Polskim Związkiem Piłki Nożnej i oraz Futsal Ekstraklasą). Do Projektu w ramach rekrutacji Drużyn będą włączane Kluby Kibiców Niepełnosprawnych z terenu całej Polski. Wstępnie dzięki organizacjom współpracującym wytypowano 12 Drużyn – uczestników pierwszej, drugiej i trzeciej edycji FUTSAL MASTERS ON CUP. Działania są prowadzone na terenie 6 województw. W sumie w ramach Ligi jest rozegranych 72 meczów futsalowych (w ramach każdej Imprezy – 12 meczy oraz w ramach Pucharu – 12 meczy futsalowych). Projekt jest objęty Patronatem przez Prezesa PZPN oraz Prezesa PFRON i Ministra Sportu i Turystyki. TVP Sport obejmie Imprezę patronatem medialnym.
W tym roku, zgodnie z założeniami biorą udział tylko Kluby regularnie trenujące, związane z profesjonalnymi Klubami Sportowymi. Krok po kroku zmierzamy do możliwie pełnej profesjonalizacji i działań, które na stałe wkomponują się w kalendarz cyklicznych imprez sportowych w Polsce.
Naszą misją jest połączenie sportu powszechnego z dostępem dla osób z zaburzeniami psychicznymi (niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi) poprzez działania zmierzające do rozpoczęcia sportowej przygody przez osoby/grupy szczególnie narażone na wykluczenie społeczne. Maszą wizją jest uczynienie z piłki nożnej halowej narzędzia wyrównywania szans społecznych, edukacyjnych oraz zawodowych – niezależnie od poziomu sprawności, wieku, miejsca zamieszkania i umiejętności. Naszym celem jest zapewnienie możliwie najlepszych warunków rozwoju na każdym etapie szkolenia oraz wychowanie w duchu „fair-play”. Dzięki odpowiedniej strukturze i organizacji, nasze działania odnoszą sukcesy na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej.
Futsal Bez Barier to coś więcej niż sport – to nadzieja i potwierdzenie że nie ma rzeczy niemożliwych. To projekt który daje motywację do walki, treningu i wyznacza kolejne cele. Głęboko wierzymy, że wzajemna współpraca pozwoli na obopólną satysfakcję, pomagając naszemu Klubowi walczyć o najwyższe cele sportowe ale też lub przede wszystkim przełamywać własne bariery i dawać motywację. Jako podmiot społecznie odpowiedzialny działamy wielokierunkowo, między innymi jako Klub Kibiców Niepełnosprawnych Futsalowego Śląska Wrocław, organizator takich działań jak Dolnośląska Liga Futsalu BEZ BARIER oraz Ekstraklasa Bez Barier. A mamy głęboką nadzieję, że to dopiero początek…
Ekstraklasa Futsalu Bez Barier to:
- 8 Zespołów z całej Polski – Wrocław, Kielce, Warszawa, Gdynia, Opolnica, Jarosław, Ruda Śląska, Tarnów
- 8 lokalizacji na terenie całej Polski – Jelcz-Laskowice, Kielce, Tarnów, Jarosław, Gdynia, Ruda Śląska; Warszawa
- 160 zawodników z całej Polski;
- 54 meczy w ramach Ligi;
- 8 meczy w ramach Puchar Ligi
Beneficjentami głównymi Projektu są osoby z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi z terenu całej Polski. Rekrutacja była prowadzona przez Koordynatora od 1 do 31 maja 2023. Rekrutacja w każdym z 7 województw była prowadzona w tym samym zakresie) poprzez: – kontakt telefoniczny i mailowy (w pierwszej fazie); – kontakt bezpośredni (spotkania z Koordynatorem Projektu na terenie Ośrodków Wsparcia, Klubów Kibiców Niepełnosprawnych,
Klubów Sportowych z terenów 7 województw).
EKSTRAKLASA FUTSALU BEZ BARIER 2023 (Futsal Masters On Cup III) to cykl działań sportowo-rekreacyjnych w postaci pięciu dwudniowych (weekendowych) zawodów sportowych dla osób z zaburzeniami psychicznymi na terenu 7 województw Polski. W grach ligowych wzięło udział 160 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi. W sumie odbyło się 56 meczy w 7 spotkaniach ligowych (14 meczy na Spotkanie – 7 meczy każdego dnia).
Działania sportowe odbędą się w dwóch fazach:
- Ekstraklasa Futsalu Bez Barier – działania sportowe w formie spotkań ligowych (w jednej grupie) systemem „każdy z każdym” (każdy zespół rozegrał z każdym po 2 mecze); w sumie zostało rozegranych 56 meczy); w każdym spotkaniu ligowym zostało rozegranych 14 meczy (7 meczy na 1 dzień; każdy zespół rozegrał co najmniej po 3 mecze na spotkanie ligowe); spotkania zostały rozegrane zgodnie z Regulaminem Ekstraklasy Futsalu Bez Barier 2023 oraz według skróconych przepisów gry w futsal; końcowa kwalifikacja – miejsce w lidze miało znaczenie podczas Pucharu Ekstraklasy Futsalu Bez Barier (dodatkowy turniej rozgrywany w systemie pucharowym)
- Puchar Ekstraklasy Futsalu Bez Barier – 8 spotkań systemem pucharowym – dodatkowy Turniej na zakończenie Ekstraklasy Futsalu Bez Barier.
Działanie w ramach Projektu objęły dwuetapowe wsparcie: 1) promocja bezprzemocowej rywalizacji sportowej w duchu „fair-play”; 2) integracja z środowiskami osób pełnosprawnych (lokalną społecznością oraz zaproszonymi gośćmi).
Organizatorami Ligi są:
- Fundacja „Pomaluj mi świat”
Współpracujemy z:
- Dolnośląski Związek Piłki Noznej
- Federacja Kibiców Niepełnosprawnych
- Saller Polska
Działania odbywają się pod Patronatem:
- Prezes PFRON
- Minister Sportu i Turystyki
- Marszałek Województwa Dolnośląskiego
- TVP Sport
FUTSAL BEZ BARIER (Futsal Masters On Cup I) to pierwsza Ogólnopolska Liga Futsalu dla osób z zaburzeniami psychicznymi tworzona przez Fundację „Pomaluj mi świat” przy współpracy z:
– Dolnośląskim Związkiem Piłki Nożnej
– WKS Śląsk Futsal Wrocław
– Akademią Piłkarską FOOTBALL STARS
– Federacją Kibiców Niepełnosprawnych
– Futsal Ekstraklasą
– i wielu innymi podmiotami.
Ekstraklasa Futsalu Bez Barier to cykl działań sportowo-rekreacyjnych w postaci ośmiu dwudniowych (weekendowych) zawodów sportowych dla osób z zaburzeniami psychicznymi na terenie 9 województw Polski. W grach ligowych wzięło udział ponad 240 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi. W sumie odbyło się ponad 72 mecze w 5 spotkaniach ligowych (12 meczy na Spotkanie – 6 meczy każdego dnia) oraz 12 spotkań w ramach Pucharu Ekstraklasy Futsalu Bez Barier.
Działania sportowe odbyły się w dwóch fazach:
- a) Ekstraklasa i 1 Liga Futsalu Bez Barier – działania sportowe w formie spotkań ligowych (w dwóch grupach) systemem „każdy z każdym” (każdy zespół rozegrał z każdym po 2 mecze); w sumie zostało rozegranych 72 mecze);
- b) Puchar Polski w Futsalu Bez Barier – 12 spotkań systemem pucharowym – dodatkowy Turniej (Puchar Polski Bez Barier) będący zakończeniem Ekstraklasy Futsalu Bez Barier.
Działanie w ramach Projektu objęły dwuetapowe wsparcie: 1) promocja bezprzemocowej rywalizacji sportowej w duchu „fair-play”; 2) integracja z środowiskami osób pełnosprawnych (lokalną społecznością oraz zaproszonymi gośćmi).
W Ekstraklasie Futsalu Bez Barier wzięło udział 160 osób z niepełnosprawnością z trenu całej Polski::
a) województwo dolnośląskie – co najmniej 40 osób z niepełnosprawnościami;
b) województwo świętokrzyskie – co najmniej 20 osób z niepełnosprawnościami;
c) województwo pomorskie – co najmniej 20 osób z niepełnosprawnościami;
d) województwo mazowieckie – co najmniej 40 osób z niepełnosprawnościami;
e) województwo śląskie – co najmniej 20 osób z niepełnosprawnościami;
f) województwo małopolskie – co najmniej 20 osób z niepełnosprawnościami;
g) województwo podkarpackie – co najmniej 20 osób z niepełnosprawnościami;
h) województwo opolskie – co najmniej 20 osób z niepełnosprawnościami;
i) województwo łódzkie – co najmniej 20 osób z niepełnosprawnościami;
j) województwo kujawsko-pomorskie – co najmniej 20 osób z niepełnosprawnościami
Terminarz Ligi – Info o lokalizacjach spotkań ligowych + pucharu
1 kolejka: dolnośląskie – Jelcz-Laskowice; 19/21 kwietnia
2 kolejka: podkarpackie – Jarosław; 10/12 maja
3 kolejka: mazowieckie – Płock; 14/16 czerwca
4 kolejka: świętokrzyskie – Kielce; 6/8 września
5 kolejka: pomorskie – Gdynia; 15/16 października
Puchar: śląskie – Ruda Śląska; 15/17 listopada
Ostateczne miejsca Ekstraklasy Futsalu Bez Barier sezonu 2024:
1 – MKS SIÓDEMKA RUDA ŚLĄSKA
2 – DPS ZAMEK OPOLNICA
3 –UKS LASKOTCZAK PŁOCK
4 – DOGADANKA KKN KIELCE
5 – KKN WIDZEW ŁÓDŹ
6 – WKS ŚLĄSK WROCŁAW FUTSAL BEZ BARIER
Ostateczne miejsca 1 Ligi Futsalu Bez Barier sezonu 2024:
1 – RADOMIAK RADOM BEZ BARIER
2 – TANOWSKI KLUB KIBICOW NIEPEŁNOSPRAWNYCH „JASKÓŁKI”
3 – FUNDACJA STREFA FUTBOLU OLSZTYN
4 – AKADEMIA WKS ŚLĄSK WROCŁAW FUTSAL BEZ BARIER
5- PSONII TEAM JAROSŁAW
6 – SEKCJA FUTSALU KLUBU GDYŃSKIEGO KIBICA NIEPEŁNOSPRAWNEGO
Już niebawem wracamy z kolejnym sezonem!
Projekt „Futsal Masters On Ciup IV” jest dofinansowany z budżetu PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Projekt „Puchar Polski Bez Barier” jest finansowany z budżetu Ministra Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”
Dołącz do nas – do Przyjaciół Ekstraklasy Futsalu Bez Barier!
A wszystko zaczęło się na poważnie w 2022 roku od drugiej edycji Projektu Futsal Masters On Cup!
„FUTSAL MASTERS ON CUP II” – dla 8 drużyn z całej Polski, przy aktywnej współpracy z wieloma podmiotami sportowymi (między innymi z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych, Polskim Związkiem Piłki Nożnej i oraz WKS Śląsk Futsal Wrocław). Do Projektu w ramach rekrutacji Drużyn włączono Kluby Kibiców Niepełnosprawnych z terenu całej Polski. Wspólnie wytypowano 8 Drużyn – uczestników pierwszej edycji FUTSAL MASTERS ON CUP. Działania były prowadzone na
terenie 5 województw. W sumie w ramach Ligi zostało rozegranych 56 meczów futsalowych (w ramach każdej Imprezy – 14 meczów oraz
w ramach Pucharu – 8 meczów futsalowych):
1. 1 kolejka Ekstraklasy Futsalu Bez Barier – województwo dolnośląskie – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Twardogórze;
2. 2 kolejka Ekstraklasy Futsalu Bez Barier – województwo świętokrzyskie – Centrum Sportu na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach;
3. 3 kolejka Ekstraklasy Futsalu Bez Barier – województwo warmińsko-mazurskie – Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubawie;
4. 4 kolejka Ekstraklasy Futsalu Bez Barier – województwo wielkopolskie – Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pniewach;
5. Puchar Ekstraklasy Futsalu Bez Barier – województwo śląskie – Arena Gliwice w Gliwicach.
Projekt był objęty Patronatem przez Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. TVP Sport
objęło Imprezę patronatem medialnym.
Projekt „Futsal Masters On Ciup II” był dofinansowany z budżetu PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych