1. Warsztaty Rozwoju Self-Adwokatów
Warsztaty Rozwoju Self-Adwokatów były okazją do wdrożenia 38 uczestników w główne założenia i działalność ruchu
self-adwokatów – rzecznictwa własnych praw i spraw, prowadzonego dla i przez osoby z niepełnosprawnością.
Projekt składał się z kilku komplementarnych elementów – 4 paneli warsztatowych (bloków tematycznych – w sumie ośmiu 4-godzinych warsztatów dla każdego ośrodka):
1. Człowiek/Self-Adwokat
2. Wolność, prawa i obowiązki człowieka
3. Zatrudnienie i świat pracy
4. „Własnym głosem”, czyli jak mówić, by zostać wysłuchanym
Pierwszy panel składał się z 2 zajęć:
1. Część – Kim jest self-adwokat?
2. Część – Współpraca self-adwokatów i osób wspierających
Drugi panel składał się z 2 zajęć:
1. Część – Jestem Człowiekiem i Obywatelem – rozwijam się
2. Część – Mam prawa – Konwencja o prawach osób z niepełnosprawnościami
Trzeci panel składał się z 2 zajęć:
1. Część – Dorosłość i niezależność życiowa. Świat zawodów
2. Część – Ekonomia społeczna szansą na samostanowienie
Czwarty panel składał się z 2 zajęć:
1. Część – Wystąpienia publiczne i prezentowanie własnych poglądów
2. Część – Włączanie się w życie lokalne poprzez self-adwokaturę
Celem niniejszych warsztatów było przekazanie Beneficjentom informacji na temat rozwoju człowieka, znaczenia ruchu self-adwokatury i roli self-adwokata w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością, praw self-adwokata i jego obowiązków oraz komunikacji międzyludzkiej i umiejętności wyrażania własnych potrzeb i poglądów. Warsztaty koncentrowały się również wokół wyposażenia Beneficjentów w niezbędne informacje na temat możliwości aktywizacji w środowisku lokalnym.
Warsztaty Self-Adwokackie opierały się na nowatorskim programie zajęć dla self-adwokatów, opracowanym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym ujęciu self−adwokatura jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, opierającym się na wspieraniu procesu samodoskonalenia osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi poprzez wykorzystanie nowatorskich, warsztatowych metod pracy z self-adwokatami. Głównym celem programu PSONI jest przygotowanie osób z zaburzeniami psychicznymi do działań na rzecz indywidualnych potrzeb konkretnych osób, ale także na rzecz całego środowiska osób z niepełnosprawnościami, a tym samym – współpracy z lokalną społecznością. „Warsztaty rozwoju self-adwokatów” były pierwszym etapem w drodze do zbudowania współczesną płaszczyznę samopomocy na terenie działań jako formy promowania misji samorealizacji i samopomocy w obrębie środowiska osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin. Działanie w ramach Projektu zmierzało do zbudowania regionalnego systemu wsparcia, ułatwiającego dostęp Beneficjentów do możliwości powszechnych wśród innych członków społeczeństwa.
Warsztaty (4 panele) odbyły się w Oławie (powiat oławski), Strzelinie (powiat strzeliński) i Dzierżoniowie (powiat dzierżoniowski).
2. Konferencje
Pierwsza Konferencja Self-Adwokacja pt. „Regionalny System Samopomocy Self-Adwokatów” została przeprowadzona 12 września na zakończenie części merytorycznej Projektu. Konferencja była przygotowana przez 3 Kluby Twórczego Rozwoju z terenu 3 powiatów (oławskiego, strzelińskiego i dzierżoniowskiego). Wzięło w niej udział 131 osób z niepełnosprawnościami z terenu 6 powiatów (oławskiego, strzelińskiego i dzierżoniowskiego oraz kłodzkiego, świdnickiego i Wrocławia). Konferencja byłą przygotowana i prowadzona przez Beneficjentów – osoby z niepełnosprawnościami i była podsumowaniem działań projektowych. Zgodnie z założeniami Konferencja miała miała 3 części:
1. Prezentacja mini-projektów przez beneficjentów (informacja przygotowana przez autorów – filmy, plakaty, informatory, ulotki, itp.).
2. Wystąpienia i debata na temat: „Jak aktywnie włączać się w lokalne życie społeczne? – Samorządowe Rady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi – jak i co?” oraz „Ekonomia społeczna – drogą do skutecznego włączania społecznego”.
3. Stoliki integracyjne – także z udziałem ekspertów oraz lokalnych liderów społecznych, a dotyczących skutecznych działań na rzecz lokalnej społeczności i włączania się w mechanizmy współdecydowania razem z lokalnymi samorządowcami.
Również zgodnie z założeniami, w przerwach między wystąpieniami Beneficjenci – osoby z niepełnosprawnościami z terenu 6 powiatów województwa dolnośląskiego miały okazję do wymiany doświadczeń, zawiązywania ważnych znajomości oraz dostarczania sobie wzajemnych inspiracji
Konferencja była początkiem wdrażania programu Regionalnej płaszczyzny samopomocy osób z niepełnosprawnościami z terenu województwa dolnośląskiego i projekt będzie kontynuowany oraz rozszerzany w latach następnych
3. Lokalne działania
4. Kontakt
Fundacja „Pomaluj mi świat”
Oławskie Centrum Wsparcia
Ul. Cicha 7
55-200 Oława
tel. 731 998 456,
e-mail: biuro@pomalujmiswiat.pl